YASEMİN DALKILIÇ DÜNYA REKORU KIRACAK ! KENDİSİNİN MESAJI VE KENDİ WEB SAYFASININ İLGİLİ LİNK ADRESİ AŞAĞIDA SUNULMUŞTUR :

2008 yılı başlarında yıllardır gerek dalış merkezinin başarısından, gerek teknik dalış konusundaki deneyimlerinden adını çok duyduğum Asutay Akbayır’la facebook üzerinden yazışmaya başladım. Bir süre keyifli yazışmalar ve fikir alışverişlerinin ardından Aqua Club dalış merkezi ile bir serbest dalış kursu gerçekleştirmemizi teklif etti. Haziran 2008′de Ankara’daki Aqua Club’ın tesislerinde teorik ve havuz eğitimlerini ardından Bodrum’da Motif Diving’in dalış teknesi ile deniz çalışmalarını yaptığımız bir kurs düzenledik. Bu organizasyonda Asutay’la bizzat tanıştım ve tutku, enerji ve profesyonelliğinden çok etkilendim.

Serbest dalış ve derin dalış konusunda deneyim ve altyapının oldukça az olduğu Türkiye’de gerek antrenman, gerek rekor dalışı, gerek serbest dalış kursu olsun en ince detaya kadar her şeyi kendim yapmaya alışmıştım. Bu her şeyin tam olarak ve istediğim gibi yapılmasını sağlamanın tek yoluydu ama bu organizasyonlar beni bu sebeple çok yoruyordu. Bu kursta ilk defa eğitim vermek dışında hiçbirşey yapmam gerekmediğini gördüğümdeki mutluluğumu tahmin edebilirsiniz. Asutay ve ekibi zaman planlamasından, en önemlisi olan dalış güvenliğine kadar her detayı halletmişti ve her şey bir saat gibi işliyordu. Ayrıca dalış eğitimleri, turları ve kurucusu olduğu AKUT sualtı birimi ile çalışmaları ile inanılmaz yoğun programına rağmen Asutay serbest dalış sporuna çok içten bir tutku sergiledi, bu da işbirliğimizin çok profesyonelce sonuçlanmasını sağladı. Bu kursun tamamlanmasının ardından ilk defa Türkiye’de bir Dünya rekoru denemesinin zorluklarının altından tek başına kalkabilecek bir dalış operasyonu olduğunu, o zamana dek yaptığım gibi uluslararası uzmanlar getirmem gerekmeyeceğini fark ettim. Dalış rekorlarına geri dönersem dalış desteği sağlamak için Aqua Club’ın en mükemmel yer olduğuna karar verdim.

http://www.yasemindalkilic.com/tr/blog-news/ilk-defa-tamami-turk-dalis-ekibi.html

 

Yasemin DALKILIÇ ve Asutay AKBAYIR

"Bir antrenman esnasında"

Asutay AKBAYIR

"Bir teknik derin dalış öncesinde"

 

Bir yıl sonra bir rekor denemesi daha yaparak Türkiye’yi tanıtmak için başbakanımızdan gelen destek teklifini aldıktan sonra aklıma hemen Asutay geldi. Fakat önce antrenörüm ve partnerim Rudi Castineyra’yı bu rekorun tamamı Türk bu ekip tarafından yapılabileceği konusunda ikna etmem gerekiyordu. Rudi kimi güvenlik dalgıcı, kimi antrenör, kimi organizatör kimi hakem olarak 35′den fazla dünya rekoru organizasyonunda bulunarak serbest dalış dünyasında en deneyimli organizatör olarak bilinir ve serbest dalış rekorlarında uygulanan kural ve prosedürlerinin büyük bir kısmının öncüsü olmuştur. Rekorlarda dünyanın hiç şüphesiz en iyileri ile çalışma konusunda ısrar eden Rudi başta tamamı Türk bir ekiple çalışma konusunda şüpheliydi. Sadece %300 bunu yapabileceğinden emin olduğu kişilerle çalışmak istiyordu. Buna rağmen Asutay ve Aqua Club ekibini detaylıca değerlendirdiğinde rekor denemesi için Tek Dalış Desteği Sağlayıcısı olmasına onay verdi.

Bir serbest dalış rekorunda tüm başarı serbest dalıcıya mal edildiği için dalış desteği ekibinin önemi kolayca gözden kaçabilir, ama tüm güvenlik standartlarının uygulanması için gerekli protokolleri uygulayan ve herşeyi organize eden bu 20 kişidir. Arkamda iyi bir ekip ile tek endişelenmem gereken antrenmanımdır ve her an güvende olacağımı bilirim. Bu nedenle dalış desteği ekibi, bence, bir rekor dalışındaki en önemli faktördür. Rekor gününe dek ne zaman dalsam Aqua Club dalgıçları yüzeyden dibe kadar beni takip edecekler ve Asutay kendisi en derin noktada bulunup beni rekor derinliğinde karşılayacak. Tamamı Türk bir ekip ve Türk Devletimizin desteği ile yapacağım rekor denemesini dört gözle bekliyorum. Bunun Türk teknik dalış camiası için bir kilometre taşı olacağına inanıyorum, hadi Türkiye !

Rekor gününe dek Asutay hazırlıklarını ve düşüncelerini Derinliklere Dönüş blog sitemimizde paylaşacak.

Aqua Club ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için www.aquaclub.com.tr sitesini ziyaret edin.

Yasemin DALKILIÇ

http://www.yasemindalkilic.com/tr/blog-news/ilk-defa-tamami-turk-dalis-ekibi.html

 

YASEMİN DALKILIÇ, ASUTAY AKBAYIR, RUDI CASTINEYRA VE GÖZDE KUŞAKÇIOĞLU

FOTOĞRAF ALBÜMÜ

 

Yasemin DALKILIÇ ve Rudi CASTINEYRA

"Bir antrenman esnasında"

 

Yasemin DALKILIÇ ve Rudi CASTINEYRA

"Bir antrenman esnasında"

 

 

Gözde KUŞAKÇIOĞLU

"Bir teknik derin dalış öncesinde"

 

Asutay AKBAYIR

Asutay AKBAYIR

 

Asutay AKBAYIR ve Gözde KUŞAKÇIOĞLU

"Bir teknik derin dalış öncesinde"

Asutay AKBAYIR ve Gözde KUŞAKÇIOĞLU

"Bir teknik derin dalış öncesinde"

 

Yasemin DALKILIÇ, Asutay AKBAYIR ve Gözde KUŞAKÇIOĞLU

"Bir planlama toplantısı esnasında"

 

 

Yasemin DALKILIÇ

"Rekor dalışlarından"

Yasemin DALKILIÇ

"Rekor dalışlarından"

Yasemin DALKILIÇ

"Antrenman sırasında"

Yasemin DALKILIÇ

"Rekor anı"

 

Yasemin DALKILIÇ

" Haydi Yasemin yanındayız, dipte seni biz karşılayacağız ..."

 

AQUA CLUB DALGIÇ OKULU

Bayındır Sokak No: 38 / A Kızılay / ANKARA

Tel : (0312) 419 68 51   Faks : 431 50 67

Web : www.aquaclub.com.tr    Email : info@aquaclub.com.tr

Avea : (0552) 283 27 81   Turkcell : (0532) 283 27 81   Vodafone : (0541) 283 27 81